Biodegradowalny procesor?

Biodegradowalny procesor?

0 1436

Trend dotyczący ekologii jest bardzo silny. Wielu ludzi zwraca na ten element bardzo dużą uwagę.  Skłoniło to duże firmy do zainteresowania się również tym tematem. Okazuje się, że ekologiczność może nabrać zupełnie nowego wymiaru.

Naukowcy z Uniwersytetu Wisconson-Madison  odkryli nowe narzędzia elektroniczne, które będą mogły zostać wykonane z materiału jakim jest… drewno! Okazuje się, że wykorzystując go jedynie do produkcji drewna – marnujemy go. Można wytwarzać z niego bowiem urządzenia elektroniczne, takie jak komputerowe procesory.

Już wnet lista rzeczy, które można wykonać z drewna zwiększy się właśnie o procesory. Jest to bardzo duże odkrycie, dzięki któremu będziemy mogli cieszyć się biodegradowalnym urządzeniom.

Jak to możliwe, że z drzewa został wyprodukowany procesor? Wykorzystano do tego celu drewniane pulpy, podobne do tych, z których wytwarza się papier, a także drewnopochodne włókna. Bardzo interesujące jest to, że procesor nie zagraża środowisku. Szybko może w zupełności rozłożyć się w ziemi. Aby zastosowanie drewna w tak skomplikowanych narzędziach było możliwe, wykorzystano powłokę epoksydową, dzięki której problemem przestała być rozszerzalność  cieplna, a także gładkość powierzchni.

entrepreneur-696976_1280Jak wygląda wydajność tego typu procesorów? Wydaje się, że będzie ona bardzo zbliżona do tych produkowanych obecnie. Co więcej, procesory te  będą mogły być znacznie tańsze. Nie jest to jednak żadna przesłanka do ich montowania. Twórcy zdają sobie sprawę, ze procesory takie nie będą popularne w najbliższym czasie, ponieważ  produkcja układów elektronicznych nie jest wysoka.

Niestety, jeżeli wynalazek nie ma dużego uzasadnienia ekonomicznego, same względy środowiskowe  nie wystarczają do jego wdrożenia na rynku. Należy być jednak dobrej myśli, być może za jakiś czas doczekamy się w pełni biodegradowalnych narzędzi i elementów elektronicznych.

Podobne

0 532

0 1454

Brak komentarzy

Leave a Reply